شوینده و بهداشتی, مقالات پیلار تجارت

فروش مواد اولیه شوینده و بهداشتی | پیلار تجارت

فروش مواد اولیه شوینده و بهداشتی

فروش مواد اولیه شوینده و بهداشتی

از مواد شوینده در جهت از بین بردن آثار لکه‌های چربی و آلودگی از روی البسه و سطوح استفاده می‌شود. عمل زدودن آلودگی توسط شوینده ها، نسبت به زمانی که از آب بدون مایع شوینده استفاده می‌شود، در مدت زمان کمتر و با کیفیت بهتری صورت می‌گیرد و دلیل آن هم این است که از مواد شیمیایی مختلفی در تولید آن‌ها استفاده می‌شود، هایپر صنعت فامکو نیز ارائه دهنده انواع مواد شیمیایی مورد نیاز در صنعت ساخت شوینده می‌باشد.

همگی ما تجربه ناموفق استفاده از آب خالص، بدون هیچ ماده شوینده‌ای را در از بین بردن ذره‌های چربی و یا چرک به جا مانده از فعالیت روزمره داشته ایم، اما با استفاده از مواد شوینده این مشکل بر طرف شده است. دلیل عملکرد موثر مواد شوینده در نابودی آلودگی و لکه ها، ساختار مولکولی آن‌ها می‌باشد، که در ادامه مطلب به شرح این موضوع خواهیم پرداخت.

برای مشاهده و اطلاع از قیمت مواد اولیه تولید شوینده می توانید به صفحه محصول مورد نظر مراجعه کنید. همچنین برای کسب مشاوره و خرید مواد اولیه شوینده می توانید با کارشناسان پیلار تجارت تماس حاصل نمایید.

مواد اولیه شوینده و بهداشتی چیست؟

از مواد شوینده برای از بین بردن چربی و آلودگی از روی البسه و سطوح استفاده می‌کنند و دلیل آن هم این است که از مواد شیمیایی مختلفی در تولید آن‌ها استفاده می‌شود. این مواد در مدت زمان کمتر و با کیفیت بهتری این عمل را انجام می‌دهند.

انواع مواد اولیه شوینده و بهداشتی چیست؟

این مواد شامل کوکونات فتی اسید دی اتانول آمید (لورامید)، بتائین، تگزاگون صدفی، تگزاپون N۷۰، تری اتانول آمین لوریل اتر سولفات، سویامید فتی اسید دی اتانول آمید، اتیلن گلیکول مونو استئارات، اسید سولفونیک، ایزوتیازولین، اتانول، اسید سیتریک، گلیسیرین، آب اکسیژنه، آب ژاول، اسانس، سولفوساکسینات، خمیر سولفونات، ایزوپروپیل الکل و غیره می‌شوند.

نحوه عملکرد مواد شوینده و بهداشتی

همانطور که گفته شد نحوه عملکرد مواد شوینده به ساختار مولکولی این مواد بستگی دارد. مولکول این مواد دارای دو قسمت آب دوست و چربی دوست (یا آب گریز) است.

قسمت آبدوست که در انتهای مولکول مواد شوینده مانند سر نمکی صابون یا گروه سولفات و دیگر گروه‌های قطبی قرار دارد، در آب به صورت حلال است و به وسیله حلال‌های آبی دفع می‌شود.

قسمت آب گریز یا چربی دوست مولکول‌های صابون یا مواد شوینده سنتزی یک هیدروکربن با زنجیره طولانی است که خاصیت دفع آب دارد. به همین دلیل، این ذرات بین ذرات آب و چربی قرار می‌گیرند و با انحلال ذرات چربی و چرک در قسمت آب گریز، ذرات آلودگی از سطح جدا شده و به داخل آب کشیده می‌شوند.

اطلاع از نحوه عملکرد مواد شوینده درک ما را از نحوه عملکرد آن‌ها بیشتر می‌کند. پدیده‌های زیر رفتار این مواد را توجیه می‌کنند:

کف‌کنندگی و امولسیون‌کنندگی
خیس‌کنندگی
پدیده جذب
کشش سطحی
پدیده میسل
پراکنده سازی

مواد اولیه شوینده و بهداشتی

مواد شیمیایی گوناگونی به عنوان مواد اولیه مواد شوینده استفاده می‌شوند که هر یک به نوبه خود در محصول نهایی تأثیر می‌گذارند. در زیر تعدادی از این مواد شیمیایی را بررسی می‌کنیم و خواهیم دید چه مواردی برای ساخت مواد شوینده استفاده می‌شود.

کوکونات فتی اسید دی اتانول آمید (لورامید)

این ماده شیمیایی کاربردهای فراوانی همچون تثبیت کننده کف محصول نهایی، امولسیفایر همچنین ویسکوز مایعات بهداشتی را دارا می‌باشد و از مزایای استفاده آن در صنایع شوینده می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

نرم کننده مو به دلیل وجود روغن نارگیل
سازگار با سورفکتانت‌های آنیونی، کاتیونی، آمفوتریک
افزایش دهنده کف
کاهش تحریکات پوستی
سبب حالت‌پذیری مو می‌شود.

کوکو آمیدو پروپیل بتائین

این ماده شیمیایی را می‌توان در کنار موادی همچون سورفکتانت آمفوتریک آنیونی، کاتیونی، غیر یونی و نیز با سورفکتانت‌های آمفوتریک در صنایعی مانند صنعت شوینده مورد استفاده قرار داد. از کاربردهای این ماده در صنایع شوینده و بهداشتی می‌توان موارد زیر را نام برد:

انواع نرم کننده‌ها
شامپو مو و بدن
مایع ظرف شویی و دستشویی
حالت دهنده‌ها
ژل ها

استفاده از این ماده در صنایع شوینده سبب تأثیرات مثبتی بر محصول نهایی می‌شود که شامل موارد زیر می‌باشد:

افزایش خاصیت شویندگی
اثر نرم‌کنندگی به دلیل خاصیت سورفکتانت آمفوتریک
ایجاد کف
کاهش حساسیت‌های پوستی و چشمی

دی سدیم لوریل اتر سولفوسوکسینات

این ماده دارای رنگ زرد است و با داشتن ویژگی‌هایی مانند سازگاری با شوینده‌های آنیونی، نانیونی، آمفوتری و نیز حساسیت اندک برای چشم و پوست گزینه مناسبی جهت استفاده در صنایع شوینده می‌باشد، زیرا سبب ایجاد لطافت و کف بالا می‌شود. این ماده در محصولات زیر به کار می‌رود:

شامپوهای کودک
لوسیون‌ها
مایع دستشویی
نکته شایان ذکر در ارتباط با این ماده شیمیایی این است که در دمای زیر صفر درجه نباید نگهداری شود.

تری اتانول آمین لوریل اتر سولفات (بهدامین)

بهدامین نام تجاری این محصول می‌باشد که به صورت مایع ویسکوز روان عرضه می‌گردد و بیشترین کاربرد آن در صنایع آرایشی و بهداشتی و نیز مواد شیمیایی مورد نیاز صنایع شوینده است. از کاربردهای این محصول در صنایع ساخت شوینده می‌توان مواردی همچون شامپو، لوسیون پوست، مواد شوینده و مواد پاک کننده را نام برد.

این ماده تأثیراتی همچون ایجاد ملایمت روی پوست و مو را دارد. نکته قابل توجه در ارتباط با این محصول این است که نباید از آن بیش از حد مجاز (۱۰.۵ درصد) استفاده کرد.

سدیم لوریل اتر سولفات صدفی (تگزاپون صدفی)

تگزاپون صدفی همانطور که از نامش مشخص است در صنایع شوینده به عنوان اکتیو آنیونیک به همراه ماده صدفی جهت صدفی نمودن مواد شوینده مورد استفاده قرار می‌گیرد. از نکات مهم در نگهداری این مواد شیمیایی صنایع شوینده و بهداشتی، نگهداری آن در دمای بالای صفر درجه سانتی گراد است.

سویامید فتی اسید دی اتانول آمید و اتیلن گلیکول مونو استئارات (EGMS)

بیشترین کاربری این مواد در شوینده‌های مایع همچون مایع ظرف شویی و غیره است که سبب ایجاد خاصیت نرم‌کنندگی در آن‌ها می‌شود. این مواد شیمیایی همچنین در غلظت‌های کم الکترولیت بر پایه سویا قادر به تقویت کف و ویسکوزیته می‌باشند.

تفاوت دو محصول نام برده شده این است که EGMS علاوه بر صدفی کردن مواد شوینده مایع در صدفی کردن کرم‌ها و ژل حمام نیز استفاده می‌شود. اتیلن گلیکول مونو استئارات از استیک اسید و اتیلن گلیکول ساخته شده است. اتیلن گلیکول به شکل عامل اتصال دهنده برای تولید محصولات سورفکتانت نیز کاربرد دارد. ویژگی‌های اتیلن گلیکول مونو استئارات عبارتند از:

تثبیت سیستم‌های فعال سطحی
بهبود غلظت شوینده‌ها
امولسیفایر ثانویه
سورفکتانت‌های غیر یونی به عنوان مواد خام شوینده مصرف می‌شوند و سورفکتانت یونی در آب سخت کاملا حل نمی‌شوند.
سورفکتانت کاتیونی به عنوان مواد شوینده ضعیف استفاده می‌شوند.
سورفکتانت خنثی به صورت عوامل مرطوب کننده در مواد شوینده و امولسیفایر کاربرد دارند.

اتیلن گلیکول دی استئارات (EGDS)

این ماده سفید رنگ یک ماده امولسیفایر جامد امولسیونی است که به دلیل داشتن بوی ملایم و چرب بودن در ساخت مواد شوینده کاربرد دارد. اتیلن گلیکول دی استئارات در موارد زیر استفاده می‌شود:

صنایع آرایشی
فرمولاسیون مواد شوینده
ژل دوش حمام
کرم‌ها
هویه مطبوع هوا
شامپو
شامپو بدن و صابون مایع
انواع لوسیون بدن

آلکیل بنزن سولفونیک اسید (اسید سولفونیک)

این ماده سورفکتانت آنیونیک در فرمولاسیون تعداد زیادی از ترکیبات شوینده کاربرد دارد.

رنگ قهوه‌ای تیره
جاذب رطوبت
ویسکوزیته بالا
کف‌کنندگی
قیمت مناسب
خواص شویندگی قوی و لکه بری بالا

کمپلکس کلرومتیل ایزوتیازولین و متیل ایزوتیازولین

این ماده مایعی شفاف بدون بو و رنگ است که ترکیب دوتایی ایزوتیازولین را دارد. این ترکیب به عنوان ماده نگهدارنده به فرآورده‌ها افزوده شده تا میکروب‌ها و قارچ‌ها را ازبین ببرد و و مانع از تکثیرشان شود. موارد مصرف عبارتند از:

شامپو سر و بدن
شامپو کودک
مایع ظرفشویی
مایع دستشویی

الکل اتیلیک یا (اتانول)

این ماده دارای بویی خاص، آتش گیر و فرار است که از آن در مواد شوینده مطابق فرمولاسیون استفاده می‌شود. برای تولید اتانول خالص مقدار کمی بنزن به آن می‌افزایند. این ماده در مواد زیر به کار می‌رود:

مواد شوینده
عطر
ادکلن

اسید سیتریک

اسید سیتریک یکی از مواد اولیه تولید شوینده است که برای از بین بردن بوی بد لباس، عامل شلاته کننده و حذف املاح سنگین آب استفاده می‌کنند.

گلیسیرین

از گلیسیرین به عنوان نرم کننده و تقویت کننده برای انواع صابون ها، مخصوصا صابون‌های مرطوب کننده یا صابون‌های مخصوص صورت استفاده می‌شود.

سوربیتول

سوربیتول ماده‌ای نرم کننده بوده که با گلیسیرین برای شفافیت بیشتر در صابون‌های گلیسیرین کاربرد دارد.

آمونیم لوریل اتر سولفات ۷۰ درصد

مناسب از لحاظ هیدرولیز شدن روی پوست
توانایی ایجاد کف و پاک‌کنندگی
سورفکتانت آنیونیک
PH تقریبا خنثی
پایدار و مقاوم
ایجاد درخشندگی موی
استفاده در شامپوها و پاک کننده‌های مایع

آسیل اکسی اتیل

سورفکتانت کاتیونیک
ماده فعال نرم کننده
خاصیت آنتی استاتیکی
در حوله و لباس جهت اتوکشی آسان‌تر استفاده می‌شود.

آب اکسیژنه (هیدروژن پراکسید)

آب اکسیژنه یا پراکسید هیدروژن اکسنده‌ای قوی و ساده‌ترین پراکسید می‌باشد. پروکسیدها در پاک کننده‌ها و ترکیبات رنگ مو استفاده می‌شوند.

آب ژاول (وایتکس)

آب ژاول یک ماده سفید کننده با پایه کلر است که ترکیبی ناپایدار بوده و کلر آزاد می‌کند. این ماده به عنوان یک ماده سفید کننده برای مصارف خانگی و صنعتی کاربرد دارد.

اسانس

عصاره استخراج شده گیاهان اسانس نام داشته و از آن به همراه مواد شیمیایی در صنایع مختلف مانند صنایع آرایشی، بهداشتی و غیره استفاده می‌شود که این مواد تنوع زیادی دارند.

سایر مواد مورد استفاده در صنایع شوینده و بهداشتی

آلکیل بتائین
آمونیوم پرسولفات
آنزیم
اپتیکال برایتر
آلکیل آمین اکساید
پلی اتیلن گلایکول
سورفکتانت
سدیم‌تری پلی فسفات (STPP)
امولسیفایر

نکات ایمنی شوینده‌ها (MSDS)

هنگام کار با این مواد از دستکش استفاده کنید، زیرا این مواد می‌توانند خاصیت خورندگی خفیف داشته باشند.
در صورت تماس با پوست سبب خارش و در صورت پاک نکردن موجب ایجاد زخم می‌شود.
از پاک کننده استاندارد استفاده کرده و از مصرف این مواد در مقادیر زیاد در فضای بسته خودداری کنید.
زمانی که با مواد شوینده سوزاننده کار می‌کنید حتما از ماسک و عینک استفاده کنید.
از بلع این مواد اجتناب کنید.