مقالات پیلار تجارت, افزودنی

مواد افزودنی ( افزودنی های شیمیایی ) | بازرگانی پیلار تجارت

مواد افزودنی شیمیایی

مواد افزودنی در تمامی محصولاتی که امروزه استفاده میشود کاربرد دارد. مثل نمک خوراکی، شیرخشک، نوشیدنی، انواع رنگ ( بطور مثال برای خط کشی خیابان ها) و… برای ایجاد افزایش زمان انقضا، بوی مطلوب، رنگ زیبا، افزایش سرعت تولید و…

مواد افزودنی در اشکال مواد شیمیایی معدنی، آلی، بسپارها، مایعات، کلوئیدها یا مخلوط های معلق، پودر یا گرانول در صنایع مختلف از جمله چسب، رنگ، بسپار، آلیاژ و دارو، در جهت تولید محصولات مختلف در فرآیند های صنعتی و برای اصلاح فرآیند ها و بهبود کیفیت و افزایش زمان ماندگاری محصول و نهایتا بهبود کیفیت محصول، افزوده شده. در بیانی کوتاه سه وظیفه اصلی افزودنی ها پرکنندگی، پایدار کنندگی و بهبود دهندگی میباشد.

دسته بندی مواد افزودنی در صنایع شیمیایی

پرکننده یا فیلر

هنگامی که این محصولات به پلیمر ها افزوده میشوند بطور مثال رنگ، کاغذ و… باعث بهبود بعضی خواص و کاهش میزان مصرف مواد اولیه گران قیمت میشود. مانند کلسیم کربنات و…

پایدار کننده

هنگامی که این ترکیبات به فرایند ها اضافه میشود باعث میشود خواص محصولات نهایی در برابر نور و گرما و اشعه UV و… تغییر نکند.

بهبود دهنده

این ترکیبات برای بهبود خواص یا حتی ایجاد آنها اضافه میشوند برای مثال میتوان از رنگدانه ها نام برد

حال که با دسته بندی کلی و نحوه تاثیر گذاری این مواد آشنا شده ایم، میتوان به بررسی برخی از انواع این محصولات پرداخت.

اگر به کمی قبل تر برگردیم  متوجه خواهیم شد که ما مواد شیمیایی را بر اساس نقش آنها درترکیب دسته بندی کرده ایم اما در نگاه دیگر میتوان به این مطلب پی برد که این مواد را میتوان از طریق نحوه تاثیر گذاری آنها یا به عبارتی عملکرد آنها به سه دسته تاثیرات فیزیکی، شیمیایی و زیست شناختی تقسیم کرد. البته این نکته قابل ذکر است که برخی از افزودنی ها تاثیر فیزیکی و شیمیایی را همزمان اعمال میکنند.

تفاوت تاثیر هر دسته به چه صورت است؟ در بررسی نوع فیزیکی بهبود خواص محصول از طریق تغییرپارامترهای فیزیکی مثل  کشش سطحی، چگالی و گرانروی، در نوع شیمیایی بهبود خواص از طریق ایجاد یک واکنش شیمیایی و در نوع سوم بهبود خواص از طریق انجام یک عمل زیست شناختی، اعمال خواهد شد

 

پترو رزین c5 یا پترولیوم رزین c5
بستن

پترو رزین c5 | پترولیوم رزین c5

70,000 هزار تومان

نام محصول : پترو رزين c5

عنوان انگلیسی : c5 petro resin

نام های دیگر : پترولیوم رزین ، هیدروکربن رزین

تولید کننده : چین

فرم شیمیایی : جامد

واحد اندازه گیری : کیلوگرم

نوع بسته بندی : کیسه 25 کیلوگرم

درجه : C5

برموکول 481 آلمان
بستن

برموکول 481

450,000 هزار تومان

نام محصول : برموکول 481

عنوان انگلیسی : 481 Bermocoll

تولیدکننده : آلمان

فرم شیمیایی : جامد

واحد اندازه گیری : کیلوگرم

نوع بسته بندی : کیسه 20 کیلوگرمی

درجه : 481

دانلود : آنالیز برموکول 481

داغ
Polyvinyl Alcohol 2488
بستن

پلی وینیل الکل 2488 چین

150,000 هزار تومان

نام محصول : پلی وينيل الکل PVA) BP24)

عنوان انگلیسی :Chinese Polyvinyl Alcohol 2488 (PVA)

تولید کننده : تایوان

فرم شیمیایی : پودر

واحد اندازه گیری : کیلوگرم

نوع بسته بندی : کیسه 20 کیلوگرمی

درجه : BP24

دانلود : آنالیز پلي وينيل الکل PVA) BP24)

 

پلی وینیل الکل

پلی وینیل الکل که یک ماده شیمیایی محلول در آب می‌باشد و در اتانول نیز تا کمی فابلیت حل  شدن دارد ولی در سایر حلال های آلی نامحلول است، در شکل پودری یا گرانول خود دارای رنگ سفید تا کرم و بدون بو میباشد ولی در حالت محلول های آبی کمرنگ هستند و همچنین به شدت آبدوست، اگر این محلول را به طور خالص در دست داشته باشیم متوجه خواهیم شد از نظر PH در گروه اسیدی تا خنثی قرار میگیرد، شایان ذکر است این محصول در معرض رشد کپک است.

از این ماده به علت دارا بودن برخی خواص از جمله انعطلاف پذیری، مقاومت کششی، چسبندگی عالی و… به عنوان اشک مصنوعی،ماده دارویی، ماده دارویی، لوازم آرایشی و سایر محصولات استفاده میشود. بطور دقیق تر از این ماده در موارد مختلفی از جمله، تولید پارچه، فیلم عکاسی، صنعت کاغذسازی به عنوان تراکم دهنده، کاربردهای مختلف پزشکی، انواع پوشش ها، رنگ، داروسازی و… مورد استفاده قرار میگیرند.

  • پلی وینیل الکل کواری ژاپن
  • پلی وینیل الکل BP24 چین
  • پلی وینیل الکل JP20
  • پلی وینیل الکل JP24
  • پلی وینیل الکل PVA) BP20
  • پلی وینیل الکل PVA) BP24)
  • پلی وینیل الکل bp20 چین

ضد رویه

ضد رویه چیست؟  برای پاسخ به این پرسش میتوان گفت تغییر حالت رنگ از فرم مایع به سفت و سخت که از واکنش رنگ اکسیداتیو با هوا ایجاد میشود. حال اگر بخواهیم بدانیم که این پدیده مطلوب است یا خیر، پاسخ این است که این پدیده کاملا نامطلوب شمرده میشود در نتیجه برای جلوگیری از این رویداد از ضد رویه استفاده میشود. . آنچه که منجر به تشکیل رویه، مقدار و نوع آن میشود، روغن های خشک شونده و رزین هایی که دارای روغن های خشک شونده، می باشد.

کدام یک از انواع رزین ها تمایل به بستن رویه دارند؟ اگر تنها با نگاه به اغلب مواد بخواهیم پاسخ این سوال را درج کنیم میتوانیم از رزین های الکید اورتان ، روغن های اصلاح ، اپوکسی استرها ، و رزین های الکید با شکل ساختمانی خاص شده نام برد. شایان ذکر است که متداول ترین ضد رویه استفاده شده متیل اتیل کتوکسیم است که در جهت افزایش ظرفیت خشک کن کبالت استفاده میشود.

موارد استفاده این محصول در رنگ؟ زمانی که ضد رویه در رنگ استفاده شود سرعت خشک شدن در سطح فیلم موجود افزایش یافته اما در صورت استفاده بدوندر نظر گرفتن مقدار استاندارد، باعث چروک خوردن فیلم خواهد شد.

نمیتوان با استفاده در روش ساده از تشکیل رویه جلوگیری کنیم و اکسیژن را از سطح مواد دور نگه داریم اما دست کم میتوان پی برد که چه عواملی موجب بستن رویه میشوند، این عوامل شامل، از دست دادن حلال ها و یا ضد رویه و در نتیجه ایجاد حالت ژل شدن به سبب آن، اکسیداسیون سطحی در قوطی رنگ، یا ترکیبی از دو مورد مذکور زیرا که توازن محصول را از نظر کلوئیدی برهم خواهند زد.

دزماودر

این ماده با نام لاتین Desmodur به عنوان جزء سخت کننده استفاده می شود و با انواع مختلفی از محلول ها از جمله بوتیل استات، استون، استر، متیل اتیل کتون، تولوئن، کتونها، اتیل استات و… دارای سازگاری مطلوب میباشند. حلال هاییکه مورد استفاده قرار میگیرند باید در درجه PU باشند یعنی نهایتا 05/0% آب داشته باشد و فاقد گروه های واکنشی مثل هیدروکسیل یا آمینو باشند.

این ماده برای حفظ براقیت و ویژگی های مکانیکی بسیار مورد توجه است، در اولین اولویت دزمادور برای پوشش های سبک پلی اورتان دو جزء و با مقاومت بالا به شیمیایی و آب و هوا بکار میرود. در نگاه دقیق تر از این محصول در تولید پلاستیک، صنعت خودرو، پوشش های خشک کننده هوا، چوب، مبلمان و… بکارمیرود.  در حسن ختام باید گفت که این محصول نسبت به رطوبت حساس است و اگر در شرایطی با درجه حرارتی بالا تر از حد استاندار نگهداری شود منجر به افزایش رنگ و ویسکوزیته میشود.

داغ
پودر اروزیل فسیل 200 چین
بستن

اروزیل فسیل 200 چین

335,000 هزار تومان

نام محصول : اروزيل فسیل 200 چين

عنوان انگلیسی : Fumed Silica Aerosil

تولید کننده : چین

فرم شیمیایی : پودر

واحد اندازه گیری : کیلوگرم

نوع بسته بندی : کیسه 10 کیلوگرم

درجه : Fumed Silica 200

دانلود : آنالیز اروزيل فسیل 200 چين

بنتون Coat Gel240 چين
بستن

بنتون Coat Gel 340 چین

138,000 هزار تومان

نام محصول : بنتون Coat Gel 340 چين

عنوان انگلیسی : Benton Coat Gel 340 China

تولید کننده : چین

فرم شیمیایی : پودر

واحد اندازه گیری : کیلوگرم

نوع بسته بندی : کیسه 25 کیلوگرم

درجه : بنتون 340

دانلود : آنالیز بنتون Coat Gel 340 چين

متیل اتیل کتوکسیم هندی
بستن

ضد رویه مکو هندی | متیل اتیل کتوکسیم

137,000 هزار تومان

نام محصول : ضد رویه هندی

عنوان انگلیسی : India Methyl Ethyl Ketoxime

نام های دیگر : متیل اتیل کتوکسیم

تولید کننده : هندی

فرم شیمیایی : مایع

واحد اندازه گیری : کیلوگرم

نوع بسته بندی : بشکه

دانلود : آنالیز ضد رویه هندی

اروزیل 200

اروزیل فسیل 200 یک ترکیب معدنی آبدوست که در ماهیت شیمیایی خود بر پایه سیلیسیوم در اکسید یا سیلیس است و در شعله تولید میشود که از این جهت به آن پیروژنیک میگویند. و ظاهری به شکل پودر کریستالی سفید با تراکم فله ای خیلی کم و سطح بالا دارد که ساختار سه بعدی آن باعث افزایش ویسکوزیته می شود. از دیگر نام های این ماده میتوان به  کف سیلیکا، فوم سیلیکا، سیلیس کف و… اشاره داشت. این ماده در دو گرید صنعتی وخوراکی مورد استفاده قرار میگیرد. اروزیل به عنوان، غلیظ کننده،  فیلر یا پرکننده، خشک کننده و همچنین ضخامت دهنده نیز استفاده می شود.

با توجه به موضوع فعالیت این شرکت در ادامه میخواهیم تاثیر این ماده را در صنعت رنگ ببینیم.

انتخاب گرید فوم سیلیکای مناسب برای هر کاربردی در صنعت رنگ و پوشش به پارامترهایی مختلفی وابسته است که این پارامترها شامل: نوع رزین مصرفی ، غلظت پیگمنت ها و فیلرها ، میزان پایداری مورد نیاز و سایر مواد افزودنی‌ حاضر در فرمولاسیون رنگ است.

اروزیل 200 یا همان فوم سیلیکا امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته زیرا به عنوان یک ضد رسوب بکار میرود و از انجایی که انبار داری پوشش ها امری بسیار مهم است در نتیجه مصرف این ماده دستخوش رشد شده است، علاوه بر ویژگی مذکور یک عامل سوسپانسیون کننده فیلر ها و پیگمنت ها نیز میباشد. نوع دیگر پرکاربرد این ماده اروزیل R972 میباشد که عمدتا برای پوشش های ضدآب استفاده میشود که این به علت دارا بودن خاصیت آبگریزی آن میباشد.

اما سوال اینجاست که برای استفاده این محصول در صنعت رنگ و پوشش باید از چه گریدی استفاده شود؟

برای استفاده از کف سیلیس در صنعت رنگ و پوشش باید یکسری فاکتور ها من جمله، افزودنی های دیگری که در فرمولاسیون رنگ مورد استفاده قرار میگیرند، میزان پایداری که برای  ما نیاز است، نوع رزین مصرفی و غلظت فیلر ها و پیگمنت ها، در نظر گرفته شود تا بتوان گرید مناسب را انتخاب کرد.

از جمله کاربرد های فراوان این محصول میتوان به،تولید چسب، صنعت آرایشی و بهداشتی، تنظیم ویسکوزیته در رنگ ها، پوشش ها، ماده اصلی در تولید پانل های عایق خلا، روسازی های آسفالت، بسته بندی و حمل و نقل ساده تر محصولات، چاپ جوهر، روان کننده های بتن، خودروسازی  به طور اختصاصی در صنعت رنگ و رزین برای افزایش خاصیت ویسکوزیته به منظور جلوگیری از شره کردن رزین و… اشاره کرد.

بنتون

بنتون 34 به شکل پودری با رنگ کرم روشن تا سفید، یک ترکیب رئولوژیکی و شکل آلی و مشتق شده از بنتونیت معدنی میباشد، این ماده باعث افزایش ویسکوزیته، جلوگیری از شره کردن رنگ و جلوگیری از رسوب رنگدانه ها و… میشود. در پاسخ به این سوال که این ماده چه کاربرد هایی دارد میتوان از تولید رنگ برای نمای داخلی و خارجی ساختمان، مواد نگدارنده چسب، لوازم خانگی، رنگ خودرو، ضد خوردگی، جوهر چاپ و بسیاری دیگر از نمونه ها، نام برد.