عمومی

گلیسیرین مونو استئارات چیست و چه کاربردی دارد؟

گلیسیرین مونو استئارات

گلیسیرین مونو استئارات چیست و چه کاربردی دارد؟
گلیسیرین مونو استئارات (Glycerol monostearate) که عموما با نام GMS شناخته می‌شود یک امولسیفایر شناخته شده در صنایع غذایی است. این ترکیب یک پودر سفید، بدون بو، شیرین و جاذب رطوبت است که کاربرد گسترده‌ای در صنایع غذایی دارد.

گلیسرول مونو استئارات به صورت سه استریوایزومر وجود دارد، جفت انانتیومری مونواستئارات ۱-گلیسرول و مونواستئارات ۲-گلیسرول. این ترکیبات به صورت مخلوط وجود دارند و خواص مشابهی دارند.

این ترکیب به طور طبیعی در بدن به عنوان محصول تجزیه چربی‌ها توسط لیپاز پانکراس تولید شده و در بعضی از دانه‌های روغنی در سطوح بسیار کم وجود دارد. در ادامه مقاله در وبلاگ پیلار تجارت توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می‌شود.

 

گلیسیرین مونو استئارات چیست؟

گلیسرول مونواستئارات یک مکمل آبرسان و قدرتمند است که ورزشکاران ، بدنسازان و تولیدکنندگان مواد غذایی از آن استفاده می کنند. پودر GMS ترکیبی از گلیسرول و اسید استئاریک ، یک اسید چرب طبیعی است. از آنجا که این ترکیب طبیعی و غیر سمی است ، مصرف کنندگان از گلیسرول و گلیسرول مونواستئارات برای اهداف مختلف استفاده می کنند. به عنوان یک مکمل مناسب و پودر شده ، GMS می تواند بدن را هیدراته نگه دارد و به عضله سازی کمک کند.

گلیسرول به بدن کمک می کند مایعات را حفظ کند و هیدراتاسیون را بهبود می بخشد. هنگامی که شخصی گلیسرول مصرف می کند ، بدن آن را سریع جذب می کند و خیلی سریع آن را به قسمت های مختلف بدن می فرستد. گلیسرول به آن قسمت از بدن کمک می کند تا مایعات را حفظ کند. پزشکان از آن برای کمک به تأمین آب بدن بیماران استفاده می کنند. علاوه بر این ، گلیسرول آب را به روده ها می کشد و می تواند یبوست را برطرف کند ، بنابراین ممکن است یک ملین موثر باشد.

 

کاربردهای گلیسیرین مونو استئارات

این ترکیب یک افزودنی غذایی است که به عنوان ماده ضخیم کننده، امولسیون کننده، آنتی کیک و نگهدارنده استفاده می‌شود و یک عامل امولسیون کننده برای روغن‌ها، موم‌ها و حلال‌ها است. GMS یک پوشش محافظ برای پودرهای جاذب رطوبت، ماده تقویت کننده و کنترل کننده آزادسازی ترکیبات دارویی در داروسازی و یک ماده روان کننده رزین است. این ماده همچنین در محصولات آرایشی و مراقبت از مو استفاده می‌شود.

این ترکیب تا حد زیادی در پخت و پز برای افزودن قوام به غذا استفاده می‌شود و تا حدی مسئول فرم گرفتن بستنی و خامه است. گاهی اوقات به عنوان یک ماده ضد بیات شدن در نان‌ها استفاده می‌شود.

این امولسیفایر در بستنی، خامه، دسرهای یخ زده، شکلات‌های داغ، نوشیدنی ها، روغن‌های خوراکی، پودینگ‌های اسفنجی، محصولات لبنی، مارگارین، محصولات پوست و مو استفاده می‌شود.

این ترکیب در مواد آرایشی و محصولات مراقبت شخصی از جمله در لوسیون، کرم، پودر، محصولات پاک کننده پوست، ریمل مژه و ابرو، سایه چشم، خط چشم، کرم‌های ضد آفتاب نیز استفاده می‌شود و به پوست ظاهر نرم و صاف بخشیده و با ایجاد یک مانع بر روی سطح پوست مانع از دست رفتن آب محتوای پوست می‌شود.

گلیسرول می‌تواند تجمع مایعات را در برخی از قسمت‌های بدن مانند چشم و مغز کاهش دهد. به همین دلیل، پزشکان ممکن است از گلیسرول برای کاهش فشار چشم ناشی از گلوکوم یا برای کاهش مایعات قبل از معاینه چشم استفاده کنند.

 

کاربردهای گلیسیرین مونو استئارات

 

کاربرد گلیسیرین مونو استئارات در صنایع مختلف

این ماده در صنعت پلاستیک به عنوان روان کننده، آنتی استاتیک و پلاستیک ساز مورد استفاده قرار گرفته و باعث انعطاف‌پذیری پلاستیک و افزایش طول عمر آن می‌شود. در صنایع غذایی GMS به عنوان امولسیفایر، تقویت کننده عطرو طعم و تثبیت کننده بافت در مواد غذایی استفاده می‌شود.

این ماده اصطکاک را در فرایند اکستروژن کاهش داده و در بافت نشاسته باعث کاهش تورم و ژلاتینه شدن آن می‌شود. این ترکیب در کشاورزی به عنوان ضد مه در گلخانه‌ها استفاده می‌شود.

 

عوارض جانبی گلیسرول مونو استئارات

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برچسب GMS را به طور کلی بی‌خطر می‌داند. با این حال، استنشاق GMS خالص سمی است و ممکن است باعث تحریک پوست، چشم‌ها و دستگاه‌های تنفسی و گوارشی شود.

اگرچه این ترکیب به طور کلی بی‌خطر است، اما استفاده بیش از حد از آن ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. از آنجا که این ماده مایعات را از مغز و چشم به عضلات و سایر قسمت‌های بدن می‌کشد، مقادیر بیش از حد GMS ممکن است باعث سردرد یا تاری دید شود. برخی دیگر از عوارض جانبی این ترکیب ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تشنگی بیش از حد
  • اسهال
  • استفراغ
  • سرگیجه
  • نفخ شکم
  • دل درد
  • التهاب در دستگاه گوارش