مقالات پیلار تجارت

معرفی رنگ سال 2024 | رنگ سال ۱۴۰۳ چه رنگی است؟

رنگ هلویی رنگ سال 2024 | رنگ سال 1403

هر ساله با نزدیک شدن به ماه دسامبر و فرا رسیدن سال نو، موسسه پنتون (Pantone) در حال انتخاب رنگ سال می‌باشد. این موسسه مشهور بخاطر معرفی رنگ سال و نامگذاری رنگ‌ها، هر سال یک رنگ خاص را به عنوان نماینده‌ای از رنگ سال جدید معرفی می‌کند.

تیم تحقیقاتی این موسسه با مد نظر گرفتن عوامل گوناگون از جمله شرایط اجتماعی، اقتصادی، سلامتی و حتی سیاست، سالیانه درگیر انتخاب رنگ مناسب برای سال جدید می‌شوند. حالا که نزدیک به پایان سال است، انتظار معرفی رنگ سال 2024 توسط موسسه پنتون با هیجان شدت دارد.

رنگ سال هر بار تاثیرات بزرگی در صنعت مد دارد و این انتخاب معمولاً دلایل و فلسفه خود را دارد. با معرفی رنگ سال، موسسه پنتون دلایل انتخاب آن را نیز توضیح می‌دهد و این امر باعث می‌شود هر بار که این رنگ را می‌بینیم، به تفکر درباره پیام و مفهوم پشت انتخاب آن بیفتیم. اگر علاقه‌مند به دنیای مد هستید یا همیشه به دنبال آشنایی با رنگ سال جدید هستید، مطالعه این مطلب برای شما جذاب و جالب خواهد بود، زیرا در ادامه به بررسی رنگ سال 2024 و آشنایی با آن خواهیم پرداخت.

رنگ سال 2024 موسسه پنتون چه رنگی است؟

خب خیلی سریع و بدون هیچ گونه زیاده‌گویی بریم که رنگ زیبا و خاص سال 2024 موسسه پنتون رو معرفی کنیم. این رنگ معروف به رنگ هلویی است. چشمان خود را ببندید و در ذهن، رنگ هلویی مخملی را بر روی پارچه‌های ساتن و ابریشم تصور کنید. این ترکیب دقیقاً همان چیزی است که به عنوان رنگ سال 2024 موسسه پنتون معرفی شده است.

این رنگ منحصر به فرد و دلنشین با ترکیب صورتی و نارنجی کم رنگ ایجاد می‌شود. رنگ سال 2024 موسسه پانتون در تاریخ 7 دسامبر معرفی شد و این موسسه فوراً اعلام کرد که این رنگ از کلماتی چون ملایم، مخملی، معاصر و پرورش‌دهنده الهام گرفته است.

دلیل انتخاب هلویی مخملی به عنوان رنگ سال 2024

دلیل انتخاب رنگ هلویی مخملی به عنوان رنگ سال 2024 موسسه پنتون، قابلیت ایجاد حس آرامش و شادابی میان شکوفه‌های بهاری را در نگاه اول فراهم می‌آورد و توانسته است حس مراقبت از خود و دیگران را ترویج کند. این رنگ به خوبی نیاز مردم به کاهش استرس و تاکید بر مراقبت شخصی را تداعی می‌کند. لتریس آیسمن، مدیر موسسه پنتون و متخصص رنگ، تأکید داشته که رنگ هلویی مخملی بسیار مناسب برای دوره‌ای است که در آن زندگی می‌کنیم و این رنگ نمایانگر نیازها و خواسته‌های انسان در زمان‌های حساس و چالش‌برانگیز است.

رنگ سال 2024 چه پیام هایی برای ما دارد؟

در مصاحبه با سایت تایم، آیزمن اظهار داشت:

«با ورود به سال 2024، برخی از جوانب مختلف زندگی به ویژه برای ما آشکار می‌شوند. یکی از این جوانب، مفهوم سبک زندگی است که به تازگی برای اکثر مردم معنای جدیدی یافته است. در این دوره از زندگی، ما ممکن است از جوانب مختلفی احساس آشفتگی کنیم. بنابراین، نیاز ما به پرورش، همدلی، دوستی و مهربانی افزایش می‌یابد. با این آگاهی که باید به جوانب مختلف توجه داشته باشیم، می‌توانیم آینده‌ای آرام تر و قوی تر را برای خود و اطرافیانمان خلق کنیم.»

وی در بخش دیگری از مصاحبه به اهمیت سلامتی و تندرستی برای ذهن، بدن، و روح اشاره کرده و با تأکید بر این نکته که سلامتی، استقامت، قدرت و لذت بردن بخش مهمی از یک زندگی خوب و کامل را تشکیل می‌دهند، به تمرکز بر پرورش و داخلی شدن توجه کرده است.

رنگ سال 2024 به پیشنهاد موسسه WGSN

این شرکت فعالیت مستقلی را به عنوان موسسه Pantone دارد و با شروع هر فصل، پالت رنگی خود را به طرفداران ارائه می‌دهد. در سپتامبر امسال و نزدیک شدن به سال 2024 میلادی، رنگ سال خود را با نام “Apricot Crush” (هلویی قرمز) معرفی کرد. این رنگ مختصراً به نام “صورتی هلویی” یا “زردآلویی” نیز شناخته می‌شود. موسسه WGSN برای انتخاب رنگ سال، به رفتار مصرف‌کننده توجه دارد و متخصصین در این شرکت با تحلیل رفتار مخاطبان دنیای مد، رنگ سال را انتخاب می‌کنند.

به گفته متخصصان موسسه WGSN، رنگ سال 2024 ترکیبی از نارنجی و صورتی است. Apricot Crush به عنوان نمادی از آرامش و خوش‌بینی برای جامعه جهانی معرفی شده است. ترکیب این دو رنگ به مصرف‌کننده احساس طراوت می‌دهد، زیرا رنگ صورتی حس دلپذیری ایجاد می‌کند و رنگ نارنجی کم رنگ در آن به عنوان یک منبع انرژی خدمت می‌کند. این رنگ به مصرف‌کننده قدرت انرژی بخشی و احساس خوبی می‌بخشد، و همچنین ارتباطات اجتماعی را تقویت می‌کند. Apricot Crush همچنین به عنوان یادآوری برای حفظ طبیعت و تغذیه سالم عمل می‌کند. این رنگ با کد F87C56 در پالت رنگ‌های Pantone یافت می‌شود.

سوالات متداول در مورد رنگ سال 2024

کد رنگ سال 2024 چیه؟

کد HEX: #F87C56
کد RGB: (248 , 124 , 86)

جمع بندی

رنگ سال، که توسط موسسه بنتون هر ساله اعلام می‌شود، یکی از رویدادهای مهم در حوزه‌ی طراحی و رنگ‌شناسی است. این انتخاب هر سال، تحت تأثیر فرهنگ، هنر، طراحی، و احساسات جهانی قرار می‌گیرد و نمایانگر روح زمانه و انتظارات مردم در سطح جهان است.

موسسه بنتون، به عنوان یک مرجع معتبر در زمینه‌ی رنگ و طراحی، با تجربه و تحقیقات گسترده، هر ساله رنگی را به عنوان نماینده‌ای از جریان‌های فرهنگی و هنری جهان انتخاب می‌کند. این انتخاب، تأثیرگذاری بسیار زیادی در طراحی مد، هنر، طراحی داخلی و سایر زمینه‌های خلاقانه دارد.

رنگ سال با ترکیب منحصر به فردی از رنگها، عمق زیبایی و پیامی عمیق را منتقل می‌کند. این انتخاب نه تنها روی طراحی و فرهنگ بلکه بر روی روان‌شناسی افراد نیز تأثیرگذار است. مثال‌های پیشین از رنگ سال نشان می‌دهد که چگونه این انتخاب، تاثیراتی بلندمدت در صنایع مختلف ایجاد کرده و رونق جدیدی در خلق و خوی فرهنگی جوامع به وجود آورده است.

در نتیجه، رنگ سال موسسه بنتون نه تنها یک تبلیغاتی نمادین است بلکه دیدگاهی عمیق به سمت آینده‌ای روشن و خلاقانه را ارائه می‌دهد. این انتخاب به عنوان یک الهام‌بخش برای طراحان و هنرمندان جهان، در تداول رنگ و افکار خلاقانه جامعه بین‌المللی نقش بسزایی ایفا می‌کند.

منبع: cowgirlmagazine